تبلیغات در اینترنتclose
تعهد چیست؟
تعهد چیست؟

نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازدید 204
نویسنده پیام
niloofar آفلاین


ارسال‌ها : 42
عضویت: 5 /3 /1393
محل زندگی: تهران

تشکر شده : 49
تعهد چیست؟

تعهد در واقع محرکی است که ما را بسمت اهدافمان هل می دهد . در واقع تعهد و هدف ، بتنهایی برای رساندن ما به مقصد کافی نمی باشند زیرا برای پیمون یک مسیر نیاز به خط پایان داریم و برای رسیدن به خط پایان نیاز به انرژی و مایع حیات است . مایع حیات در واقع هدف و خط پایان چیزی نیست جز عرق تعهد . اما چه تعهدی ؟ تعهدی که هدف و خط پایان راه را در یک قدمی ما می گذارد .
پس یکی از مهمترین ارکان موفقیت در هر کاری متعهد بودن به هدف تعیین شده برای انجام آن کار می باشد . در واقع هدف و تعهد دو بال برای موفقیت در این تجارت است که هر چقدر قویتر و بزرگتر باشند ما می توانیم بیشتر اوج بگیریم و به موفقیتهای بیشتری برسیم . بنابراین تعهد و احساس مسئولیت بما نیروی تازه ای می دهد که هر مسئله یا مشکلی که پیش می آید از اهداف مان دست نکشیم .اما واژه تعهد برای هر کس معنای خاصی دارد :
برای یک مشت زن : برخاستن هنگام از پا درآمدن
برای یک دونده دو استقامت : از نفس افتادن اما باز هم ۱۵ کیلومتر دیگر دویدن
برای یک سرباز : بالا رفتن از تپه ای که نمی داند پشت آن چه خبر است .
برای یک مصلح : سلب آسایش خود بخاطر بهبود زندگی و آسایش دیگراندر واقع تعهد نشانه اعتقاد ما به کاریست که انجام می دهیم . مردم وقتی بما اعتقاد پیدا می کنند که ما به آرمان خودمان معتقد باشیم . داستان دهقان فداکار را همه ما می دانیم . فکر می کنید چرا در سرمای زمستان لباس خودش را در می آورد و آتش می زند تا قطار را نگه داشته و جان مسافرین آنرا نجات دهد ؟ بله ، تعهد و احساس مسئولیتی که نسبت به مردم داشته و همین باعث شده تا نامش برای همیشه زنده بماند .اما در مورد تعهد سه نکته قابل ذکر است :
۱ – خاستگاه تعهد قلب انسان است : تعهد همیشه قبل از دستاورد می آید . می گویند اسب برنده بعد از کیلومتر اول مسابقه خسته می شود اما با ندای قلب خودش می دود . پس اگر می خواهیم زندگی خود و دیگران از تغییر دهیم به قلب خود نگاه کنیم تا ببینیم براستی متعهد و مسئولیت پذیر هستیم ؟
۲ – تعهد با معیار عمل سنجیده می شود : حرف زدن درباره تعهد یک چیز است و عمل کردن به آن چیزی دیگر . معیار واقعی تعهد عمل است . عملکرد ماست که نشان می دهد ما چقدر به اهدافمان متعهد هستیم . به قول آرتور گردن : حرف زدن آسان است اما عمل کردن به آن دشوار .
۳ – تعهد درهای کامیابی را می گشاید : بعضی وقتها در کار یکسری موانع بوجود می آید که هیچ محرکی جز تعهد نمی تواند بما کمک کند . به قول مک نالی : تعهد عامل پایداری است و باعث می شود اگر زمین خوردیم برخیزیم و ادامه دهیم . اگر می خواهیم بجایی برسیم باید متعهد باشیم .وقتی سخن از تعهد به میان می آید ما چهار نوع آدم داریم :
۱ – آنهایی که هدفی ندارند بنابراین تعهدی هم ندارند .
۲ – آنهایی که اعتماد به نفس ندارند . این افراد چون نمی دانند که توان رسیدن به هدف را دارند یا نه ، از قبول تعهد و مسئولیت می ترسند .
۳ – آنهایی که راه را تا آخر نمی روند . این آدم ها هدف را تعیین می کنند و یه سمت آن قدم برمی دارند اما همین که به مشکلات رسیدند جا می زنند .
۴ – آنهایی که سرسخت و مصمم هستند . کسانی که هدف را تعیین می کنند و نسبت به آن وفادار و متعهد بوده و هر بهایی که لازم باشد می پردازند .
ما از کدام گروه هستیم ؟ آیا به اهداف خودمان رسیده ایم ؟ آیا به همه آن چیزهایی که در توان خود می بینیم رسیده ایم ؟ اگر یکی از این جوابها منفی است ریشه مسئله در میزان تعهد ماست .
در واقع تنها نداشتن تعهد هم برای شکست ما کافی است .اما چطور می توانیم تعهدمان را افزایش دهیم ؟
۱ – تعهد خودمان را بسنجیم . به برنامه ریزی هفتگی مان مراجعه کنیم . چقدر به تعهدی که داده ایم عمل کردیم ؟ آیا به آنها پایبند بوده ایم ؟ به تعهدی که برای مشاوره ، مطالعه ؛ آزمون و غیره داده ایم عمل کرده ایم ؟ همه اینها معیار سنجش تعهد ماست .
۲ – ببینیم چه چیزی ارزش آنرا دارد که تمام وقت و انرژی خودمان را برای آن بگذاریم . گاهی اوقات وقتی تنها هستیم همه چیزهایی که در فکرمان می گذرد یادداشت کنیم و بعد ببینیم اعمال مان با آرمان مان همخوانی دارد یا نه ؟
۳ – یک راه دیگر آنست که مثل ادیسون عمل کنیم : ادیسون وقتی اختراعی به ذهنش می رسید کنفرانسی مطبوعاتی تشکیل می داد و فکر تازه را اعلام می کرد ، بعد به آزمایشگاه خود می رفت تا اختراع را انجام دهد . برنامه های خود را به کسانی که میشناسید اعلام کنید تا نسبت به اجرای آن تعهد بیشتری در خود احساس کنید .

یادمان باشد که تعهد ما نسبت به اهداف صحیحمان باید روز به روز افزایش داشته باشد .

یکشنبه 25 خرداد 1393 - 16:46
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از niloofar به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: moghadam &
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

Powered by Tem98 | Copyright © 2009 Rozblog Group