تبلیغات در اینترنتclose
راه هایی برای تمرکز بیشتر
راه هایی برای تمرکز بیشتر

نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازدید 349
نویسنده پیام
niloofar آفلاین


ارسال‌ها : 42
عضویت: 5 /3 /1393
محل زندگی: تهران

تشکر شده : 49
راه هایی برای تمرکز بیشتر
آقا من اصلاً تمركز ندارم. خيلي وقت‌ها، تصميم مي‌گيرم كه مثل يك پسر خوب، بشينم، درس بخونم اما نميشه. همش حواسم پرت مي‌شه. گاهي اوقات، دوست دارم، دستم را فرو كنم توي مخم و اين همه فكر الكي و جورواجوري كه حين مطالعه به ذهنم خطور مي‌كند را بيرون بكشم.اين درست است كه اكثر افراد دوست دارند در مواقعي كه مطلبي را مطالعه مي‌كنند، جاي مناسب و راحتي داشته باشند. برخي افراد اين گونه نيستند و در مترو، اتوبوس و تاكسي و حتي حاشيه‌ی خيابان نيز به راحتي روي مطلب يا موضوع مورد نظرشان تمركز مي‌كنند.
اما به راستي، چرا برخي مي‌توانند تمركز حواس داشته باشند و برخي ديگر از آن بي‌بهره‌اند؟
چند نكته:
■ تمركز حواس هر انسان، سلامتي نسبي است. گاهي خوب و گاهي بد است. بنابراين، ممكن است به هر دليلي، گاهي اوقات، تمركزتان پايين بيايد.
■ حواس پرتي، كاملاً طبيعي است و براي هر كسي به وجود مي‌آيد. بنابراين، وقتي حواس‌تان پرت مي‌شود، سرتان را به ديوار نكوبيد و خونسرد باشيد.
■ يك اصل روان‌شناسي است به نام تخليه‌ی ذهني؛ يعني هر چه ذهن از خيلي از افكار، تصاوير و صداهاي نامربوط، خالي‌تر باشد، راحت‌تر مي‌توانید در آن، اعداد و ارقام و تعاريف را وارد و جاسازي كنید. به معناي ديگر، هر كس كه بنده‌ی بهتري باشد، ذهن متمركزتري هم دارد!
■ عادت‌هاي خوب، به تدريج جايگزين عادت‌هاي بد مي‌شوند؛ لذا به دنبال اين نباشيد كه با يكي دو بار استفاده از اين روش‌ها، در تمركز حواس‌تان متحول شويد.
چنانچه سه هفته‌ی مستمر اين روش‌ها را به كار بگيريد، مي‌توانيد شاهد نقاط مثبتي در تمركز حواس‌تان باشيد.

1-گفتگوي دروني (حواست را جمع كن) اين شيوه ممكن است ظاهراً ساده به نظر بيايد، ولي در عين حال، بسيار مؤثر است. وقتي كه حواس‌تان پرت مي‌شود و ذهن‌تان سرگردان است، مرتب به خودتان هشدار دهيد كه "حواست را جمع كن". شما بايد بتوانيد، فرمان ذهن‌تان را در دست خودتان قرار دهيد. نگذاريد كه ذهن‌تان همچون تكه چوبي در دريايي، متلاطم باشد. به محض اينكه حواس‌تان پرت شد، با خونسردي به خودتان بگوييد: (حواست را جمع كن، اينجا باش، الآن زمان اين فكرها نيست.)
2- روش عنكبوتي:اگر شما تار عنكبوتي را تحريك كنيد، تار تكان مي‌خورد. عنكبوت نسبت به جنبش تار، از خود واكنش نشان داده و مي‌خواهد علت حركت را بيابد. ولي وقتي اين عمل، چندين بار تكرار شود، خواهيد ديد كه عنكبوت، ديگر نسبت به حركت تار، هيچ عكس‌العملي از خود نشان نمي‌دهد و متوجه مي‌شود كه حشره‌اي به دام او نيفتاده است.اين روش را ياد گرفته و ذهن خود را پرورش دهيد و در برابر حواس‌پرتي، تسليم نشويد. شما بايد تمركزتان را بر روي هدفي كه در ذهن داريد، حفظ كنيد. از قبل با خود وعده كنيد كه اگر سر و صدايي آمد و كسي رفت و آمدي كرد، من حواسم را پرت نمي‌كنم. به قول معروف، توپ هم بزنند، من حواسم پرت نمي‌شود. در حين مطالعه، به وعده‌ی خود، پايبند باشيد و نسبت به افكار مزاحم، بي‌تفاوت باشيد.
3- بارش فكري با نوشتن و زمان دادن:اگر افكار مزاحم، ول‌كن شما نيستند، با نوشتن آن افكار بر روي كاغذ مي‌توانيد، هيجان منفي آن فكر را كم كنيد و با نوشتن آن، گويي كه آن را از ذهن خود خارج كرده و به كاغذ مي‌باريدش. اين روش، بسيار سودمند است؛ به خصوص زماني كه در طول روز، زمان ويژه‌اي را به فكر كردن درباره‌ی مسائلي كه به ذهن شما خطور مي‌كند و تمركزتان را به هم مي‌زند، اختصاص دهيد. به طور مثال: چند دقيقه‌اي از بعد‌از‌ظهر، زماني است كه شما مي‌توانيد به اين افكار بپردازيد. هنگامي كه اين افكار مزاحم در طول روز به ذهن شما خطور كرد و باعث نگراني شما شد، به ياد بياوريد كه زمان ويژه‌اي را براي آن‌ها در نظر گرفته‌ايد و اجازه دهيد كه از ذهن شما خارج شوند. كساني كه از اين روش استفاده كرده‌اند، توانسته‌اند، 30% از افكار مزاحم را در طول 4 هفته در خود كاهش دهند و اين تغيير بزرگي است.
4- يادداشت‌برداري:براي بسياري از دانش‌آموزان پيش آمده كه هنگام مطالعه‌ی دروس عمومي، حواس‌پرتي‌شان، بيش‌تر مي‌شود. علت در يادداشت نكردن است. هميشه حين مطالعه از قلم و نوشتن استفاده كنيد. حتي به صورت چك‌نويس‌وار هم كه شده، هر آنچه را ياد مي‌گيريد، در جايي ثبت كنيد. نوشتن، حافظه حركتي شما را فعال مي‌كند، از وسواس ذهني و دوباره‌خواني مي‌كاهد و در كل، حواس شما را جمع‌تر مي‌كند.
6- زمان استراحت و وقفه‌هاي كوتاه:وقتي كه ما براي مدت طولاني مي‌نشينيم، خون بدن ما به دليل نيروي جاذبه، به طرف پايين‌ترين نقطه‌ی بدن يعني پاها كشيده مي‌شود. ماهيچه‌هاي ما همانند يك پمپ عمل مي‌كنند. هنگامي كه پس از نشستن، راه مي رويم، خون به طور يكنواخت به سراسر بدن مي‌رسد. در نتيجه، اكسيژن بيش‌تري به مغز شما مي‌رسد و احساس شادابي و سرحالي مي‌كنيد. يادتان باشد كه بي‌وقفه‌خواني چند ساعته، موجب مي شود كه ذهن وارد كوير يادگيري شود. بنابراين، حداكثر بعد از هر 90 دقيقه، استراحت كنيد و دوباره به مطالعه‌ی خود ادامه دهيد. براي استراحت هم به اموري بپردازيد كه به تمركز هنگام مطالعه كمك كند؛ مانند چند دقيقه دراز كشيدن، موسيقي ملايم گوش كردن، قدم زدن، صرف ميوه و آب معدني، دوش گرفتن.
7- عوض كردن موضوع:بسياري از دانش‌آموزان، به وسيله‌ی تغيير موضوع مطالعه، به تمركزشان كمك مي‌كنند. شما هم مي‌توانيد هر 2 ساعت را به مطالعه‌ی يك درس اختصاص دهيد و پس از آن، موضوع را عوض كنيد. بهتر است بعد از هر درس محاسباتي، به مطالعه‌ی يك درس حفظي بپردازيد. همين امر موجب استراحت متناوب نيمكره‌ی چپ و راست مغز مي‌شود.
8- استفاده از زمان‌هاي پر‌بازده:صبح، بعد‌از‌ظهر يا شب؟ چه مواقعي انرژي دروني شما در بالاترين حد است؟ در چه ساعاتي احساس مي‌کنيد، سطح انرژي شما پايين است؟ سخت‌ترين درس‌هاي‌تان را در ساعاتي كه انرژي دروني‌تان بالاست، مطالعه كنيد. مثلاً اگر احساس مي‌كنيد در ساعات اوليه‌ی شب، بيش‌ترين هوشياري را داريد، مشكل‌ترين درس‌هاي‌تان را در اين ساعت مطالعه كرده و درس‌هاي آسان‌تر را به ساعات بعدي موكول كنيد. اكثر افراد، درس‌هاي مشكل‌شان را به آخرين ساعات كه معمولاً در آن خسته هستند، موكول مي‌كنند و همين امر باعث مشكل‌تر شدن ايجاد تمركز مي‌شود. اگر شما هم اين عادت را داريد، آن را كلاً برعكس كنيد. درس‌هاي مشكل در ساعات اوج انرژي و درس‌هاي آسان‌تر و آن‌هايي كه به آن علاقه داريد را به ديگر ساعات موكول كنيد. انجام همين كار، به تنهايي مي‌تواند كمك بسيار مؤثري در بهبود تمركز شما باشد.
9- استفاده از تخته:كساني كه تجربه‌ی تدريس مطلبي هر چند كوتاه را به دوستي داشته‌اند، مي‌دانند كه هنگام درس‌دادن، به موضوعاتي از مطلب مي‌رسند كه به ذهن خودشان نمي‌رسيده است. انگار كه خودشان هم نكات جديدي از آن موضوع ياد مي‌گيرند. بنابراين، هنگام مطالعه مي‌توانيد از تخته استفاده كنيد و جوري مطلب را براي خودتان تشريح كنيد كه گويي داريد آن را به كسي آموزش مي‌دهيد. با اين روش، مطالعه‌ی شما عمق خوبي خواهد داشت و بسيار پايدار خواهد ماند.
10- تجسم تمركز‌آور:به عنوان يك تمرين قبل از اين كه مطالعه‌تان را شروع كنيد، به مواقعي كه تمركز كردن براي شما دشوار نيست، فكر كنيد. مهم نيست كه چه موقعيتي را تجسم مي‌کنيد، فقط سعي كنيد خود را در آن موقعيت ببينيد و احساس كنيد با قرار دادن خود در آن موقعيت، قبل از هر مطالعه، آن تجربه را دوباره به دست مي‌آوريد و سپس بهتر مي‌توانيد مطالعه‌ی خود را آغاز كنيد.

دوشنبه 26 خرداد 1393 - 17:12
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 4 کاربر از niloofar به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: drhadi & moghadam & zahraii & zahrakh1 &
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

Powered by Tem98 | Copyright © 2009 Rozblog Group